• rukopozhatie+rukopozhatie+v+kartinkah+delovoe+rukopozhatie+rukopozhatie+klipart+68404074782

    Робота в Чорногорії

    ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ ІНОЗЕМНИХ ГРОМАДЯН В ЧОРНОГОРІЇ

    Відповідно до Закону про працевлаштування іноземців («Службовий вісник Чорногорії» № 22/08, 32/11) іноземний громадянин може бути працевлаштований, тобто працювати в Чорногорії, за наявності: дозволу на працевлаштування, права на постійне або тимчасове проживання, трудового договору або контракту на виконання певних робіт. Дозвіл на працевлаштування видає Служба зайнятості Чорногорії.

     

    1. ТИПИ ДОЗВОЛІВ НА ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ

    1)     Особистий дозвіл на працевлаштування;

    2)     Дозвіл на працевлаштування;

    3) Дозвіл на сезонне працевлаштування (форма дозволу на працевлаштування);

    4) Дозвіл на працевлаштування разом з яким надаються: дозвіл на здійснення трудової діяльності іноземців з-за кордону і дозвіл на здійснення трудової діяльності в межах іноземної компанії.

     

    1.1. Особистий дозвіл на працевлаштування

    Особистий дозвіл на працевлаштування надає іноземцю доступ до ринку праці, незалежно від статусу та стану ринку. Іноземець, який має особистий дозвіл на працевлаштування користується тими ж самими правами по працевлаштуванню та безробіттю що й громадянин Чорногорії, якщо спеціальним законом або умовами не передбачається вимога чорногорського громадянства. Особистий дозвіл на працевлаштування може надаватись іноземцю який:

    - отримав право на постійне проживання, відповідно до Закону про іноземців;

    - має статус біженця (окрім винятків), відповідно до Закону про біженців;

    - отримав додатковий захист, відповідно до Закону про біженців;

    - був виселений з країни колишньої Югославії або виселений з Косова та відповідно до Закону про іноземців має право тимчасове перебування в Чорногорії.

    Такий дозвіл надається на невизначений термін. Особам що отримали додатковий захист дозвіл видається строком на один рік, а переселенцям дозвіл на працевлаштування видається на той термін, на який особа має право тимчасового перебування. Дозвіл на працевлаштування для осіб, що отримали додатковий захист може бути продовжено на той термін, на який подовжено захист. Заява про продовження дозволу на працевлаштування може бути подана в останній день терміну дії вже існуючого дозволу.

     

    1.2. Дозвіл на працевлаштування.

    Дозвіл на працевлаштування ─ це дозвіл на підставі якого працедавець укладає з іноземцем договір про працевлаштування відповідно до акту про систематизацію робочих місць. Цей дозвіл видається на прохання роботодавця на термін до одного року з можливістю його продовження на два роки. Заява про продовження дозволу на працевлаштування може бути подана в останній день терміну дії вже існуючого дозволу.

     

    1.2.1. Дозвіл на сезонне працевлаштування.

    Дозвіл на сезонне працевлаштування, як форма дозволу на працевлаштування, видається для здійснення сезонної трудової діяльності. Цей дозвіл видається на вимогу працедавця на термін до восьми місяців на рік. Якщо дозвіл був виданий на термін менше ніж вісім місяців, ─ його можна продовжити до закінчення цього періоду. Заява про продовження дозволу на працевлаштування може бути подана в останній день терміну дії вже існуючого дозволу.

    1.3. Дозвіл на надання послуг.

    Дозвіл на надання ─ це дозвіл із заздалегідь визначеним терміном дії, на основі якого іноземець укладає договір на виконання робіт або надання послуг з чорногорським підприємством або іноземним підприємством, що зареєстроване в Чорногорії. Цей дозвіл видається на прохання чорногорського підприємства або іноземного підприємства, зареєстрованого в Чорногорії.

     

    1.3.1. Дозвіл на здійснення трудової діяльності іноземців з-за кордону.

    Трудова діяльність іноземців з-за кордону ─ це виконання робіт згідно договору, що був укладений між іноземною компанією та компанією з Чорногорії для якої дана робота виконується. Таку роботу може здійснювати іноземний громадянин, що працевлаштований в іноземній компанії яка надає такі види послуг. В окремий випадках, виконувати роботу з-за кордону яка вимагає вищої освіти та спеціальної підготовки може іноземець, який не працевлаштований в тій чи іншій компанії. Для здійсненна такої діяльності підприємству з Чорногорії необхідно, до подачі заявки на дозвіл, отримати згоду відповідного державного органу на подібну діяльність та послуги. Дозвіл видається на прохання чорногорського підприємства строком на один рік.

     

    1.3.2. Дозвіл на здійснення трудової діяльності в межах іноземної компанії.

    Іноземне підприємство, яке має зареєстроване в Чорногорії представництво, має право тимчасово відправити свого співробітника працювати на цьому представництві, але за умови, що даний співробітник працює в компанії не меншу року. На роботу в закордонне представництво можуть виїжджати: керівники, менеджери та спеціалісти. Такий дозвіл видається на прохання представництва іноземної компанії в Чорногорії на строк до одного року і може бути продовжене до двох років. Заява про продовження дозволу на працевлаштування може бути подана в останній день терміну дії вже існуючого дозволу.

     

    2. ПРОЦЕДУРА ОФОРМЛЕННЯ ДОЗВОЛУ НАПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ.

    Прохання про видачу особистого дозволу на працевлаштування подається у територіальне відділення Служби зайнятості Чорногорії відповідно до зареєстрованого місця проживання іноземного громадянина.  Заява на отримання дозволу на працевлаштування або дозволу на надання послуг подається у відповідне територіальне відділення Служби зайнятості відповідно до місця реєстрації чорногорського підприємства або філії іноземного підприємства зареєстрованого в Чорногорії.

     

    2.1. Перелік документів для отримання особистого дозволу на працевлаштування.

    До заяви на отримання особистого дозволу на працевлаштування (тип Z1) потрібно додати  документи, що підтверджують:

    - постійне місце проживання, визнання статусу біженця, статусу особи якій надано додатковий захист;

    - тимчасове перебування для виселенців з країн колишньої Югославії та Косово;

    - особу громадянина (паспорт, посвідчення особи, якій надано статус біженця або посвідчення особи якій надано додатковий захист);

    - рід занять (рішення про визнання документів іноземного громадянина про освіту, підтвердження подачі на визнання документів про освіту іноземного громадянина відповідно до Закону про визнання документів про освіту та кваліфікаційні рівні).

     

    2.2. Перелік документів для отримання дозволу на працевлаштування.

    До заяви на отримання дозволу на працевлаштування (тип Z2/1) потрібно додати  документи, що підтверджують:

    - реєстрацію роботодавця;

    - особу іноземного громадянина якого планують працевлаштувати (паспорт або біометричний паспорт);

    - право на тимчасове перебування іноземця (для іноземця, який отримав право на тимчасове перебування з метою возз’єднання сім’ї, відповідно до Закону про іноземців);

    - рід занять (рішення про визнання документів іноземного громадянина про освіту, підтвердження подачі на визнання документів про освіту іноземного громадянина відповідно до Закону про визнання документів про освіту та кваліфікаційні рівні).

     

    2.3. Перелік документів для отримання дозволу на сезонне працевлаштування.

    До заяви на отримання дозволу на сезонне працевлаштування (тип Z2/2) необхідно додати документи, що підтверджують:

    - реєстрацію роботодавця;

    - особу іноземного громадянина якого планують працевлаштувати (паспорт або біометричний паспорт);

    - право на тимчасове перебування іноземця;

    - рід занять (рішення про визнання документів іноземного громадянина про освіту, підтвердження подачі на визнання документів про освіту іноземного громадянина відповідно до Закону про визнання документів про освіту та кваліфікаційні рівні).

     

    2.4. Перелік документів на отримання дозволу на надання послуг.

    До заяви на отримання дозволу на надання послуг з-за кордону (тип Z3), необхідно додати такі документи:

    - угода про надання послуг, що укладена між закордонним компанією та компанією з Чорногорії якій ці послуги надаватимуться;

    - документ про реєстрацію підприємства на території Чорногорії;

    - документ про підтвердження особи іноземного громадянина якого планують працевлаштувати (паспорт або біометричний паспорт);

    - документ, що підтверджує факт працевлаштування іноземного громадянина в закордонній компанії та підтвердження компетентного органу про наявність соціального страхування.

     

    Для отримання дозволу на надання послуг з-закордону, які вимагають вищої освіти, спеціальної підготовки та досвіду з боку виконавця даних послуг який не є працевлаштованим, до заяви (тип Z3) додаються такі документи:

    - договір про надання послуг, що укладена між іноземним громадянином та компанією з Чорногорії якій ці послуги надаватимуться;

    - документ про реєстрацію підприємства на території Чорногорії;

    - документ про підтвердження особи іноземного громадянина якого планують працевлаштувати (паспорт або біометричний паспорт);

    - згода про надання послуг з-за кордону, видана державним органом який відповідає за ту сферу діяльності, у якій дані послуги будуть надаватись.

     

    2.5. Перелік документів на отримання дозволу на здійснення трудової діяльності в межах іноземної компанії.

    До заяви на отримання дозволу на здійснення трудової діяльності в межах іноземної компанії (тип Z4), потрібно додати наступні документи:

    - документ про реєстрацію іноземного підприємства, або філії іноземного підприємства на території Чорногорії;

    - документ про підтвердження особи іноземного громадянина якого планують працевлаштувати (паспорт або біометричний паспорт);

    - направлення іноземного громадянина на роботу в іноземну компанію або філію іноземної компанії на території Чорногорії;

    - направлення, видане іноземному громадянину, який працює не менше року в іноземній компанії, та підтвердження компетентного органу про наявність соціального страхування.

     

    2.6. За видачу дозволів на працевлаштування іноземний громадянин сплачує відповідний адміністративний збір.

     

    3. УКЛАДЕННЯ ТРУДОВОГО ДОГОВОРУ АБО ДОГОВОРУ ПРО НАДАННЯ ПОСЛУГ.

    Роботодавець, юридична особа, підприємство або філія іноземного підприємства зареєстрована на території Чорногорії та іноземний громадянин, який працевлаштовується, повинні укласти трудовий договір або договір про надання послуг. Договір укладається після отримання дозволу на працевлаштування або дозволу на надання послуг, та дозволу на тимчасове проживання з метою працевлаштування, здійснення трудової або підприємницької діяльності, сезонного працевлаштування, відповідно до норм Закону про іноземців. Заява на отримання дозволу на тимчасове проживання для здійснення вище вказаної діяльності подається у відділ Міністерства внутрішніх справ протягом п’яти робочих днів з дня отримання дозволу на працевлаштування або дозволу на надання послуг. Виняток робиться для іноземців, які отримали дозвіл на тимчасове проживання у зв’язку з возз’єднанням сім’ї. З такими громадянами договір про  працевлаштування укладається після отримання дозволу на працевлаштування, оскільки вони мають право на працевлаштування в період дії дозволу на тимчасове проживання. Роботодавець зобов’язаний зареєструвати іноземного громадянина в соціальній службі для отримання соціального страхування.