Choose a language
Navigation

Зовнішньополітичні пріоритети

Після референдуму 21 травня та прийняття Декларації про незалежність у Верховній Раді Чорногорії 3 червня 2006 року, Уряд Республіки Чорногорія прийняв на себе повноваження визначення та проведення зовнішньої політики Чорногорії як суб’єкта міжнародного права. За реалізацію конституційних обов’язків уряду відповідає Міністерство закордонних справ, яке відповідає за визначення зовнішньополітичних пріоритетів і дії для їх досягнення, як в середині країни, так і за її межами. Ця діяльність здійснюється в тісній співпраці з іншими державними органами, Президентом Чорногорії, Головою Парламенту Чорногорії та іншими відповідними установами.

Зміна державного статусу Чорногорії не змінила напрямків зовнішньої політики держави. Навпаки, послідовність зовнішньої політики, та  добросусідські відносини в регіоні є запорукою успішного розвитку країни. Чорногорія, як незалежна держава має можливість зміцнити свої позиції на міжнародній арені, динамічно розвивати співпрацю із зацікавленими країнами.

Географічно та за кількістю населення Чорногорія є однією з найменших країн Європи. Чорногорія розвивається як країна стабільна, демократична та мультиетнічна, розділяє спільні цінності з країнами найближчого оточення та європейським континентом і демократичним світом загалом. Чорногорія, яка знаходиться на перехресті Сходу та Заходу, пов’язана з балканськими та середземноморськими сусідніми країнами, була визнана як фактор стабільності та частина європейської та євроатлантичної інтеграції, і один з найдинамічніших та найперспективніших регіонів.

Таку позицію та користь, яку вона надає, Чорногорія включає в основні цінності своєї зовнішньої політики. Зовнішньополітичну діяльність Чорногорія, як незалежна держава, здійснює з урахуванням стратегічних інтересів держави та її громадян, враховуючи процеси в регіоні, Європі та в усьому світі.

Відповідно до цього, Уряд визначив наступні пріоритети зовнішньої політики Чорногорії:

1. Інтеграція в Європейський Союз та Північноатлантичний Альянс ─ НАТО;

2. Поліпшення та підтримка добросусідських відносин та регіональної співпраці;

3. Розвиток двосторонньої та багатосторонньої співпраці.

 

ВТІЛЕННЯ ЗОВНІШНЬОПОЛІТИЧНИХ ПРІОРИТЕТІВ

Зовнішньополітичні пріоритети та цінності повністю спрямовані на розвиток та загальне процвітання чорногорського суспільства. Швидкість та успіх подолання перехідних етапів на цьому шляху безпосередньо залежить від політичної рішучості, безперервної модернізації установ та інституцій, мобілізації всіх ресурсів для досягнення консенсусу.

З цією метою, особливу увагу Чорногорія приділяє представленню країни перед міжнародними партнерами, незалежно від того чи це окремі країни чи міжнародні організації. Формування бачення Чорногорії як сучасної європейської країни, яка поєднує балканську та середземноморську культуру, повністю поділяє європейські цінності та цілі, дотримується всіх міжнародних норм та зобов’язань, прав людини та сталого розвитку економіки, ─ є запорукою успішної зовнішньополітичної діяльності та високої позиції на міжнародній арені.

Важливу роль у реалізації зовнішньополітичних пріоритетів та представлення Чорногорії відіграє Міністерство закордонних справ та європейської інтеграції і дипломатична мережа. Тому дуже важливо, щоб чорногорська дипломатична мережа якісно та швидко розвивалась. Міністерство закордонних справ та європейської інтеграції є першочерговою установою у міжнародній співпраці ─ через нього проходять інформаційні канали, координується зовнішньополітична діяльність і розробляється зовнішньополітична стратегія.

Визначені зовнішньополітичні пріоритети Чорногорії є довгостроковими та відображають потреби та інтереси держави, перш за все, на політичному рівні та на рівні розвитку країни. Також вони відображають реальні можливості та перспективи Чорногорії як незалежної, самостійної держави, яка визнана міжнародною спільнотою, на шляху до позиціонування на міжнародній арені як стабільного стратегічного партнера. За це несе відповідальність Міністерство закордонних справ та європейської інтеграції. Проте, успіх зовнішньополітичної діяльності Чорногорії буде залежати, насамперед, від швидких та якісних внутрішніх реформ та економічного розвитку. У цьому сенсі, реалізація зовнішньополітичних пріоритетів Чорногорії є не тільки завданням Уряду та відповідних установ, а й суспільства в цілому.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>